Lakier samochodowy – co na niego wpływa negatywnie?
Lakier samochodowy narażony jest na negatywny wpływ różnych czynników atmosferycznych jak np. promieniowanie UV, wahania temperatur, mróz. Poza tym smoła drogowa, chemia typu antylód lub piasek uderzające w pojazd podczas jazdy, z upływem czasu powodują degradację lakieru samochodowego. Nawet wizyta w myjni automatycznej lub bezdotykowej mogą spowodować uszkodzenia lakieru.
Na czym polega polerowanie lakieru?
Chociaż na większość opisanych wyżej czynników nie możemy wpłynąć i stopniowa degradacja lakieru jest jest tylko kwestią czasu, to jednak dzięki polerce możliwe jest przywrócenie blasku i korekta lakieru.
Polerka samochodu to proces powolnego eliminowania cienkiej, uszkodzonej warstwy zawierającej zarysowania, drobne uszkodzenia i odbicia.
Jak przygotowywane jest auto do polerki?
Polerowanie lakieru jest zabiegiem kilkuetapowym, przed którym musi nastąpić dokładne umycie samochodu. Jest to konieczne, aby całkowicie usunąć brud, piasek i wszelkie zanieczyszczenia organiczne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na polerowanie. Następnie pojazd musi całkowicie wyschnąć.
Bardzo ważnym etapem przygotowawczym jest także zabezpieczenie tych elementów auta, które stykają się z lakierem, a nie zostaną polerowane, jak np. listwy, ramy szyb i lamp, klamki. Aby to zrobić okleja się je wysokiej jakości taśmą, aby uchronić je przed przedostaniem się na nie pasty.
Polerowanie samochodu
Sama polerka lakieru musi przebiegać w systematyczny sposób. Czyli, że koncentrujemy się na fragmencie karoserii i dopiero po wykonaniu wszystkich czynności przechodzimy do kolejnego. Dzięki temu pasta polerska nie wyschnie, polerka samochodowa jest dokładniejsza karoserii.
Po wypolerowaniu całego samochodu dodatkowo można nanieść na niego warstwę wosku chroniącą lakier przed promieniowaniem słonecznym.
Jak prezentuje się karoseria po polerowaniu?
Rezultaty polerowania samochodu są spektakularne a pojazd po takiej korekcie lakieru na pewno przyciąga uwagę. Lakier jest błyszczący i gładki, co sprawia, że zaniczyszczenia i woda łatwiej z niego spływają. Kolor jest wyraźny a hologramy i rysy na lakierze – niewidoczne. Samochód ogólnie prezentuje się o wiele lepiej, a to wpływa też na jego wartość.
Jak przedłużyć efekt polerowania?
Jeśli chcemy, aby niesamowity efekt uzyskany podczas polerowania lakieru utrzymywał się na dłużej, powinniśmy dbać o nasze auto. Dotyczy to przede wszystkim jego mycia – musimy zrezygnować z automatycznych myjni. Poza tym, że mogą w nich być słabe jakościowo lub zniszczone szczotki, to znajdujące się na nich drobiny piasku mogą znów zarysować lakier.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mycie ręczne. Jednak należy zwrócić uwagę na właściwe, dobrej jakości przybory, jak np. ścierki.
Oczywiście najlepiej byłoby, aby auto było garażowane. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto pomyśleć o woskowaniu lub nałożeniu polimeru. Cieniutka powłoka tego rodzaju tworzy warstwę chroniącą karoserię przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Polerowanie samodzielne czy u fachowca?
Do polerowania pojazdu można zabrać się samemu. Jednak trzeba być gotowym , że może to zająć dużo godzin, a może nawet cały weekend.
Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo, że niefachowe polerowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Skupiając się na pozbywaniu się zarysowań, możemy np. przegrzać lakier.
Stąd lepiej jednak powierzyć tę pracę specjalistom, którzy się w tym specjalizują. A samemu po prostu później cieszyć się odnowionym pojazdem przez długi czas.