Co niszczy lakier samochodowy?
Lakier samochodowy narażony jest na negatywny wpływ wielu różnych czynników zewnętrznych takich, jak np. promieniowanie UV, zmiany temperatur, ekstremalne temperatury. Dodatkowo smoła drogowa, sól lub drobiny uderzające w pojazd podczas jazdy, z czasem powodują degradację lakieru samochodowego. Nawet korzystanie z myjni automatycznej albo bezdotykowej mogą spowodować uszkodzenia lakieru.
Co to jest polerowanie lakieru?
Chociaż na wiele z wspomnianych czynników nie możemy wpłynąć i postępująca degradacja lakieru jest jest tylko kwestią czasu, to jednak dzięki specjalistycznemu polerowaniu możliwe jest przywrócenie blasku i korekta lakieru.
Polerka auta to zabieg ścierania lakieru aż do pozbycia się cienkiej, zniszczonej warstwy zawierającej zarysowania, drobne uszkodzenia oraz hologramy.
Jak przygotowywane jest auto do polerki?
Polerka lakieru to zabieg kilkuetapowy, który musi być poprzedzony dokładnym umyciem pojazdu. Chodzi o to, aby zupełnie usunąć brud, piasek i wszystkie zanieczyszczenia organiczne, mogące negatywnie wpłynąć na polerkę. Po myciu auto musi całkowicie wyschnąć.
Istotnym etapem wstępnym jest również zabezpieczenie tych części pojazdu, które są blisko lakieru, a nie zostaną polerowane, jak np. ramy szyb i lamp, klamki, listwy. W tym celu okleja się je wysokojakościową taśmą, aby uchronić je przed przedostaniem się na nie pasty.
Polerowanie pojazdu
Samo polerowanie lakieru musi przebiegać w systematyczny sposób. Oznacza to, że skupiamy się na małej części lakieru i dopiero po wykonaniu wszystkich zabiegów zajmujemy się następnym. Dzięki temu nie pozwalamy paście polerskiej nadmiernie wyschnąć, przenosimy się na następny fragment karoserii.
Po wypolerowaniu całego samochodu dodatkowo można nanieść na niego warstwę wosku chroniącą lakier przed promieniami słonecznymi.
Jak prezentuje się karoseria po polerowaniu?
Efekty polerowania karoserii są spektakularne a karoseria po takiej pielęgnacji na pewno przyciąga wzrok. Lakier jest błyszczący i równy, co sprawia, że brud i woda łatwiej z niego spływają. Kolor jest wyraźny a hologramy i zarysowania na karoserii – niewidoczne. Auto ogólnie prezentuje się o wiele lepiej, co oczywiście ma odzwierciedlenie w jego wartości.
Jak przedłużyć efekt polerowania?
Jeśli chcielibyśmy, aby niesamowity rezultat uzyskany podczas polerowania lakieru utrzymał się na dłużej, musimy dbać o nasz pojazd. Chodzi tu przede wszystkim o jego czyszczenie – powinniśmy zrezygnować z automatycznych myjni. Poza tym, że mogą w nich znajdować się kiepskie jakościowo lub stare szczotki, to przylepione do nich ziarenka piasku mogą znów zniszczyć lakier.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mycie ręczne. Jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie, wysokiej jakości akcesoria, jak np. ścierki.
Najlepszym rozwiązaniem jest, aby auto było garażowane. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, godnym polecenia rozwiązaniem może być woskowanie lub nałożenie polimeru. Bardzo cienka powłoka tego rodzaju tworzy warstwę chroniącą lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Polerowanie samodzielne czy u fachowca?
Za polerowanie pojazdu można zabrać się samemu. Ale trzeba być przygotowanym na poświęcenie na to dużo czasu, a może nawet całego weekendu.
Poza tym istnieje ryzyko, że niefachowe polerowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Koncentrując się na pozbywaniu się zarysowań, możemy przegrzać lakier albo utworzyć hologramy.
Dlatego lepiej jednak zwrócić się z tym do profesjonalistów, którzy znają się na tym. A samemu po prostu później cieszyć się odnowionym samochodem na dłużej.