Lakier samochodowy – co na niego wpływa negatywnie?
Lakier samochodowy wystawiony jest na działanie różnych czynników zewnętrznych jak np. promieniowanie słoneczne, duże różnice temperatur, mróz. Dodatkowo asfalt, chemia typu antylód czy piasek uderzające w samochód w czasie jazdy, z czasem powodują zmatowienie lakieru samochodowego. Nawet wizyta w myjni automatycznej albo bezdotykowej mogą uszkodzić lakier.
Na czym polega polerka lakieru?
Chociaż na wiele z wspomnianych spraw nie mamy wpływu i stopniowa degradacja lakieru jest nie do uniknięcia, to jest jednak dobra wiadomość: dzięki polerce możliwe jest przywrócenie blasku i korekta lakieru.
Polerka auta to proces powolnego usuwania cienkiej, zdegradowanej warstwy zawierającej rysy, drobne uszkodzenia i hologramy.
Jak przygotowywane jest auto do polerowania?
Polerowanie lakieru to zabieg wieloetapowy, który musi być poprzedzony dokładnym umyciem pojazdu. Chodzi o to, aby całkowicie pozbyć się brudu, piasku i wszelkich zanieczyszczeń organicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na polerowanie. Po myciu pojazd musi zupełnie wyschnąć.
Istotnym etapem wstępnym jest również zabezpieczenie tych części samochodu, które są blisko lakieru, a nie zostaną polerowane, jak np. klamki, ramy szyb i lamp, listwy. Aby to zrobić okleja się je wysokogatunkową taśmą, aby uchronić je przed przedostaniem się na nie pasty.
Polerka pojazdu
Sama polerka lakieru musi przebiegać w systematyczny sposób. Czyli, że koncentrujemy się na małej powierzchni lakieru i dopiero po wykonaniu wszystkich zabiegów przechodzimy do następnego. Dzięki temu pasta polerska nie wyschnie, polerowanie jest dokładniejsze a efekt finalny bardziej wyrazisty.
Zabiegi związane z polerką zawierają aplikację specjalnej pasty na lakier, precyzyjne rozprowadzenie jej a w dalszej kolejności właściwe – maszynowe lub ręczne polerowanie. Trzeba je wykonywać dokładnie i powoli, kierunkowo, a nie chaotycznie, przez co rysy minimalizowane są z większą szybkością i precyzją.
Na koniec pozbywamy się resztek pasty przecierając polerowany fragment mokrą szmatką i zabieramy się do kolejnego fragmentu karoserii.
Po zakończeniu polerowania całego samochodu dodatkowo można nałożyć na niego warstwę wosku chroniącą lakier przed promieniami UV.
Jak prezentuje się lakier po polerowaniu?
Rezultaty polerowania karoserii są niesamowite a karoseria po takim zabiegu zdecydowanie przyciąga spojrzenia. Lakier jest lśniący i gładki, co sprawia, że brud i woda łatwiej z niego spływają. Kolor jest intensywny a hologramy i zarysowania na lakierze – niewidoczne. Pojazd ogólnie prezentuje się o wiele lepiej, a to ma odzwierciedlenie w jego wycenie.
Jak przedłużyć efekt polerowania?
Jeśli chcielibyśmy, aby niesamowity rezultat otrzymany podczas polerowania lakieru utrzymywał się na dłużej, powinniśmy dbać o nasze auto. Dotyczy to przede wszystkim jego czyszczenia – powinniśmy zrezygnować z automatycznych myjni. Oprócz tego, że mogą w nich znajdować się słabe jakościowo lub podniszczone szczotki, to przylepione do nich ziarenka piasku mogą ponownie zarysować lakier.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest mycie ręczne. Ale też trzeba zwrócić uwagę na właściwe, wysokiej jakości akcesoria, jak np. rękawice z mikrowłókna.
Najlepszym rozwiązaniem jest, aby auto było garażowane. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, godnym polecenia rozwiązaniem jest woskowanie lub nałożenie polimeru. Bardzo cienka powłoka tego rodzaju tworzy warstwę zabezpieczającą lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Polerowanie samodzielne czy u profesjonalisty?
Do polerowania pojazdu można zabrać się samemu. Ale trzeba być gotowym na poświęcenie na to dużo czasu, a może nawet całego weekendu.
Poza tym istnieje ryzyko, że niewłaściwe polerowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Koncentrując się na pozbywaniu się zarysowań, możemy utworzyć hologramy lub przegrzać lakier.
Dlatego lepiej jednak powierzyć tę pracę fachowcom, którzy znają się na tym. A sami możemy cieszyć się odnowionym samochodem na dłużej.